G-X73NPLBK7C
top of page

Protezi Olan Bireyler

Porselen, zirkonyum, lamina (yaprak porselen) dişler çok iyi fırçalanmalıdır. Fırçalama, diş ipi gibi standart diş temizlikleri hiç aksatılmamalıdır. "Porselen/zirkonyum kaplamalı dişlerin fırçalanmasına gerek yok" algısı çok yanlıştır. Toplumda malesef böyle yanlış bir algı olabilmektedir. Aksine bu dişler daha da özenli temizlenmelidir.

Zirkonyum/porselen köprü altları ayrıca bir temizlik gerektirir. İki ucu misina, ortası geniş ve yumuşak yapıdaki özel diş ipleri ile temizlenmelidir. Köprü tedavisi bitiminde hekim tarafından uygulamalı bilgi verilir.

İmplant dişlerde fırçalamaya ek olarak, diş ipi kullanımı önem arz eder.

Hasta tarafından takılıp çıkarılabilen hareketli (müteharrik) protezler yemeklerden sonra çıkarılıp yıkanmalıdır. Uykudan önce protez çıkarılır diş fırçası ve diş macunu ile temizlenir. Ağızda destek diş varsa mutlaka titizlikle fırçalanır. Hareketli protez uykuda ağızda bırakılmaz, suya konup sabaha kadar suda bekletilir. Zamanla akrilik protezlerde çay, kahve, renkli gıdaların lekeleri oluşabilir. Bunların temizliği için tabletler satılmaktadır. Bunlar kullanılabilir. Protez lekelerini temizleyemiyorsanız diş hekiminize teslim ederek temizlik talep edebilirsiniz.

bottom of page